Push-button; SPST; Pos: 2; ON-(OFF); 3A/250VAC; 50mΩ; Body: black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
R13-85B3-05-HH
Manufacturer: SCI
Manufacturer code: R13-85B3-05-HH
Specification for Push-button; SPST; Pos: 2; ON-(OFF); 3A/250VAC; 50mΩ; Body: black
| Operating temperature | -20...65°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø12.2mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 8mm |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Button shape | prominent, round |