ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 8A/250VAC; white; none; Body: white
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
R1966DWHTWHTES
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: R1966DWHTWHTES
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 8A/250VAC; white; none; Body: white
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Body colour | white |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 5.8mm |
| Key button colour | white |
| Button marking | blank |