ROCKER; DPST-NO; Pos: 2; ON-OFF; 6A/250VAC; black; none; Body: black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
300.0
Product code:
R1973BBLKBLKGR0
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: R1973BBLKBLKGR0
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST-NO; Pos: 2; ON-OFF; 6A/250VAC; black; none; Body: black
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for soldering |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPST-NO |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 6.2mm |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |