ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; OFF-(ON); 16A/250VAC; black; none; -20÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
R4FBLKBLKEF0
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: R4FBLKBLKEF0
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; OFF-(ON); 16A/250VAC; black; none; -20÷55°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |