ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; black; Rcont max: 35mΩ
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RA811C1100
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RA811C1100
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; black; Rcont max: 35mΩ
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 35mΩ |
| Mounting hole diameter | 19.2x13mm |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |