ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; Rcont max: 35mΩ; -20÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RA812C1000-127
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RA812C1000-127
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/250VAC; Rcont max: 35mΩ; -20÷55°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 35mΩ |
| Mounting hole diameter | 19.2x13mm |
| Backlight colour | orange |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |