ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 16A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ; RB1
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RB143D1100
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RB143D1100
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 16A/250VAC; black; Rcont max: 20mΩ; RB1
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x11mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |