ROCKER; DPST; Pos: 2; on panel; 31.45x24.9x29mm; OFF-ON; -20÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RB212C1121
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RB212C1121
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; on panel; 31.45x24.9x29mm; OFF-ON; -20÷55°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |
| Button marking | O-I |