ROCKER; DPDT; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 16A/125VAC; black; IP67; LED
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
RB546A1100-136
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RB546A1100-136
Product downloads
Specification for ROCKER; DPDT; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 16A/125VAC; black; IP67; LED
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | 0...55°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30.2x22mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red/green |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Key button colour | black |