Transport wheel; Ø: 100mm; W: 30mm; H: 128mm; rigid; Dyn.load: 2kN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RE.F8-100-PBL-N
Manufacturer: ELESA+GANTER
Manufacturer code: 450661
Product downloads
Specification for Transport wheel; Ø: 100mm; W: 30mm; H: 128mm; rigid; Dyn.load: 2kN
| Material | technopolymer (PA) |
| Version | rigid, with mounting plate |
| Body material | steel |
| Height | 128mm |
| Type of mounting element | transport wheel |
| Shore hardness | 83 |
| Force | 178kg |
| Wheel width | 30mm |
| Wheel diameter | 100mm |
| Dynamic load | 2kN |
| Rolling load | 1.75kN |