Relay: solid state; Ucntrl: 24÷190VDC; Ucntrl: 20÷275VAC; 60A; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RGC1A60A62GGEP
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: RGC1A60A62GGEP
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 24÷190VDC; Ucntrl: 20÷275VAC; 60A; IP20
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 60A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Switched voltage | 42...600V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |