Relay: solid state; Ucntrl: 5÷32VDC; 75A; 42÷660VAC; 3-phase; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RGC2A60D75GGEAFM
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: RGC2A60D75GGEAFM
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 5÷32VDC; 75A; 42÷660VAC; 3-phase; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting, on panel |
| Supply voltage | 90...250V AC |
| Max. operating current | 75A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Switched voltage | 42...660V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 3-phase |
| Type of relay | solid state |