Relay: solid state; Ucntrl: 24÷190VDC; Ucntrl: 20÷275VAC; 10A; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RGC3A60A10KKE
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: RGC3A60A10KKE
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 24÷190VDC; Ucntrl: 20÷275VAC; 10A; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting, on panel |
| Max. operating current | 10A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Leads | screw terminals |
| Switched voltage | 42...660V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 3-phase |
| Type of relay | solid state |