Relay: solid state; 50A; 190÷550VAC; Variant: 1-phase; -40÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RGS1P48V50ED
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: RGS1P48V50ED
Product downloads
Specification for Relay: solid state; 50A; 190÷550VAC; Variant: 1-phase; -40÷70°C
| Supply voltage | 24V AC, 24V DC |
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Switched voltage | 190...550V AC |
| Switching method | proportional |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |