Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 50A; 24÷265VAC; 2-phase; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
RKD2A23D50P
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: RKD2A23D50P
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 50A; 24÷265VAC; 2-phase; IP20
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Series | RK |
| Switched voltage | 24...265V AC |
| Indication | LED |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 2-phase |
| Type of relay | solid state |