Product code: RPA40-1105.1SFR
Manufacturer: RECOM
Manufacturer code: RPA40-1105.1SFR
  • Output current
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 40W; Uin: 36÷160V; Uout: 5.1VDC; Iout: 8A; 2"x1"
Output current 8A
Power 40W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 5.1V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 88%