ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; OFF-ON; 10A/125VAC; white; none; Body: white
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RR11132211
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RR11132211
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; OFF-ON; 10A/125VAC; white; none; Body: white
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7.1mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Body colour | white |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 10A / 125V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | round |
| Button height | 5.5mm |
| Key button colour | white |
| Button marking | O-I |