ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 16A/125VAC; black; none; Body: black
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RR115C1100
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RR115C1100
Product downloads
Specification for ROCKER; SP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 16A/125VAC; black; none; Body: black
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7.1mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Body colour | black |
| Panel thickness | 0.75...3mm |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Button shape | round |
| Button height | 5.5mm |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |