ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; ON-OFF; 3A/250VAC; black; none; Body: black
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
RR3402A
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RR3402A
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST-NO; Pos: 2; ON-OFF; 3A/250VAC; black; none; Body: black
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | 0...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Mounting hole diameter | Ø15mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 12.8mm |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |