ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/125VAC; transparent; LED; UL94V-2
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
RRA12C1000-116
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: RRA12C1000-116
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 10A/125VAC; transparent; LED; UL94V-2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...105°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 35mΩ |
| Terminal pitch | 7mm |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Mounting hole diameter | Ø22mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | round |
| Key button colour | transparent |
| Button marking | blank |