ROCKER; SPST-NC; Pos: 2; 10A/250VAC; -10÷55°C; Man.series: SDDJE
Multiples:
400.0
Minimum quantity:
400.0
Product code:
SDDJE10700
Manufacturer: ALPS
Manufacturer code: SDDJE10700
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST-NC; Pos: 2; 10A/250VAC; -10÷55°C; Man.series: SDDJE
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for soldering |
| Mounting hole diameter | 19.4x12.9mm |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Operating Force | 3N |