Fuse: fuse; 15A; 250VAC; SMD; ceramic; 10,1x3,12x3,12mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
SEL 15A 250V
Manufacturer: Conquer Electronic Co., Ltd.
Manufacturer code: SEL 15A 250V
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 15A; 250VAC; SMD; ceramic; 10,1x3,12x3,12mm
| Mounting | SMD |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | gold-plated |
| Soldering temperature | 260°C / 3 s |
| Current rating | 15A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Breaking capacity | 100A |