Diode: Schottky rectifying
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SGL2-100-3G
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SGL2-100-3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Kind of package | tape, reel |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 20A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 790mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |