Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; If: 2A; DO213AA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SGL2-40-3G
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SGL2-40-3G
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; If: 2A; DO213AA
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 20A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 530mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 30pF |