Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SGL41-40-E3/96
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SGL41-40-E3/96
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO213AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 500mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |