IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷36V; 0.8÷24VDC; 3A; SO8; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SGM61430XPS8G/TR
Manufacturer: SG Micro Corp
Manufacturer code: SGM61430XPS8G/TR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷36V; 0.8÷24VDC; 3A; SO8; Ch: 1
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Input voltage | 4.5...36V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |