Diode: switching; SMD; 85V; 0.1A; 3ns; SC88; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SHN2D02FUTW1T1G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: SHN2D02FUTW1T1G
Specification for Diode: switching; SMD; 85V; 0.1A; 3ns; SC88; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Case | SC88 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | triple independent |
| Max. off-state voltage | 85V |
| Features of semiconductor devices | small signal |
| Load current | 100mA |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 3ns |
| Type of diode | switching |