Heat transfer paste; grey; silicon based; 1kg; grease; 3.4W/mK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SI 100
Manufacturer: LOCTITE
Manufacturer code: SI 100
Product downloads
Specification for Heat transfer paste; grey; silicon based; 1kg; grease; 3.4W/mK
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | plastic container |
| Colour | grey |
| Application | facilitates heat transfer |
| Thermal conductivity | 3.4W/mK |
| Agent application | heatsinks |
| Agent features | silicon based |
| Net weight | 1kg |
| Type of chemical agent | heat transfer paste |
| Appearance | grease |