Diode: hockey-puck rectifying; 8kV; 1.8A; single diode; 1.5us
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SI-A8000-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SI-A8000/3600-1.8
Product downloads
Specification for Diode: hockey-puck rectifying; 8kV; 1.8A; single diode; 1.5us
| Mounting | screw type |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 8kV |
| Max. load current | 1.8A |
| Features of semiconductor devices | high voltage |
| Max. forward impulse current | 110A |
| Max. forward voltage | 15V |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Capacitance | 8pF |