Diode: rectifying; 24kV; 4A; Ø49x258mm; single diode; 1.5us; Ir: 5uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SI-E8000-4-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: SI-E8000-4
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; 24kV; 4A; Ø49x258mm; single diode; 1.5us; Ir: 5uA
| Mounting | screw type |
| Case | Ø49x258mm |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 24kV |
| Features of semiconductor devices | cylindrical, high voltage |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 12V |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |