Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷75V; Uout: 15VDC; Iout: 0÷400mA; 300kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SI06W8-15
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: SI06W8-15
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 6W; Uin: 9÷75V; Uout: 15VDC; Iout: 0÷400mA; 300kHz
| Output current | 0...400mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Protection | anti-overvoltage, short circuit protection, undervoltage |
| Body dimensions | 25.4x25.4x10.2mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Input voltage | 9...75V DC |
| Insulation voltage | 3kV DC |
| Efficiency | 86% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 300kHz |