Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 1.25A; max.200VDC; max.200VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SIL24-1A72-71L
Manufacturer: MEDER
Manufacturer code: SIL24-1A72-71L
Product downloads
Specification for Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 1.25A; max.200VDC; max.200VAC
| Mounting | PCB |
| Case | SIL |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 19.2x5.08x7.62mm |
| Switched voltage | max. 200V AC, max. 200V DC |
| Coil resistance | 2kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 150mΩ |
| Contact current max. | 1.25A |
| Coil voltage max. | 47V DC |
| Type of relay | reed |
| Coil voltage min. | 16.8V DC |
| Coil power consumption | 290mW |