Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 12A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SJ-S-124DMH-C1
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SJ-S-124DMH-C1
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; Icontacts max: 12A
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Current rating | 10A |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Coil resistance | 1.28kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Contact current max. | 12A |
| Relay variant | miniature |
| Coil voltage max. | 31.2V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 18V DC |
| Coil power consumption | 450mW |