Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SJ-SH-112EMS3
Manufacturer: SANYOU
Manufacturer code: SJ-SH-112EMS3
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 277V AC |
| Electrical life | 100000cycles |
| Switching capacity | 2.5kVA |
| Coil resistance | 360Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Coil power consumption | 400mW |
| Operate time | 10ms |