Socket; 12A; 12A; 250VAC; Mounting: DIN; -40÷70°C; 43x16x102mm; 30g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SJ1S-21L
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: SJ1S-21L
Product downloads
Specification for Socket; 12A; 12A; 250VAC; Mounting: DIN; -40÷70°C; 43x16x102mm; 30g
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Number of pins | 5 |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Rated voltage | 250V AC |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Type of relays accessories | socket |
| Contact current max. | 12A |