Socket; 8A; 8A; 250VAC; Mounting: DIN; -40÷70°C; 55.7x15.5x71mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SJ2S-07L
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: SJ2S-07L
Product downloads
Specification for Socket; 8A; 8A; 250VAC; Mounting: DIN; -40÷70°C; 55.7x15.5x71mm
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Number of pins | 8 |
| Switched voltage | max. 250V AC, max. 250V DC |
| Rated voltage | 250V AC |
| Electrical connection | screw terminals |
| DC contacts rating @R | 8A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Type of relays accessories | socket |
| Contact current max. | 8A |