Tape: velcro; W: 25mm; L: 5m; D: 1.88mm; acrylic; transparent
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SJ4580
Manufacturer: 3M
Manufacturer code: SJ4580
Product downloads
Specification for Tape: velcro; W: 25mm; L: 5m; D: 1.88mm; acrylic; transparent
| Colour | transparent |
| Resistance to | moisture, most of alkalis, most of solvents |
| Width | 25mm |
| Length | 5m |
| Thickness | 1.88mm |
| Tape application | fixing |
| Type of tape | velcro |
| Tape material | polypropylene |
| Kind of adhesive | acrylic |
| Tape features | 109 stems/cm<sup>2</sup>, possibility of disconnecting and re-connecting |