Dev.kit: with display; OLED; 1.7"; 160x128; Display: graphical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-160G2
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-160G2
Product downloads
Specification for Dev.kit: with display; OLED; 1.7"; 160x128; Display: graphical
| Supply voltage | 3.3V DC, 5V DC |
| Interface | UART |
| Kit contents | display module, documentation, 2GB microSD card, connection cable, header strips |
| Type of development kit | with display |
| Programmers and development kits features | 2 I/O lines, socket for microSD cards |
| Microcontroller | GOLDELOX |
| Kind of display used | OLED |
| Display resolution | 160x128 |
| Display features | smart |
| Screen size | 1.7" |
| Contrast | 5000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 33.6x27mm |