Dev.kit: with display; TFT; 2.4"; 240x320; Display: graphical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-24PTU-PI
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-24PTU-PI
Product downloads
Specification for Dev.kit: with display; TFT; 2.4"; 240x320; Display: graphical
| Supply voltage | 4V DC, 5.5V DC |
| Interface | GPIO, I2C, UART x2 |
| Kit contents | documentation, 2GB microSD card, connection cable, header strips, uUSB-PA5 programmer, 4D Serial Pi adaptor |
| Type of development kit | with display |
| Microcontroller | PICASO |
| Kind of display used | TFT |
| Display resolution | 240x320 |
| Display features | audio amplifier, smart, microSD card reader |
| Screen size | 2.4" |
| Window dimensions (H x W) | 36.7x48.9mm |