Module: thyristor; opposing x3; 1.6kV; 29A; T13; SEMITOP3; screw
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK 25 UT 16 24307206
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SK 25 UT 16 24307206
Product downloads
Specification for Module: thyristor; opposing x3; 1.6kV; 29A; T13; SEMITOP3; screw
| Case | SEMITOP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | opposing x3 |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 100mA |
| Load current | 29A |
| Version | T13 |
| Max. forward voltage | 2.45V |