Bridge rectifier: half-controlled; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK 40 DH 08 24405200
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SK 40 DH 08 24405200
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: half-controlled; module
| Case | SEMITOP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | wire Ø 1.5mm |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 2.45V |
| Gate voltage | 2V |