Controlled bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 68A; Igt: 100mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK 70 DT 16
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SK 70 DT 16
Product downloads
Specification for Controlled bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 68A; Igt: 100mA
| Case | SEMITOP3 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | wire Ø 1.5mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Gate current | 100mA |
| Max. forward impulse current | 380A |
| Load current | 68A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Gate voltage | 2V |