Dev.kit: with display; TFT; 7"; 800x480; Display: graphical; 500: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-70DT-AR
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-70DT-AR
Product downloads
Specification for Dev.kit: with display; TFT; 7"; 800x480; Display: graphical; 500: 1
| Supply voltage | 5V DC |
| Kind of connector | pin strips |
| Interface | I2C, UART |
| Kit contents | display module, documentation, 2GB microSD card, Arduino Shield adapter, connection cable, header strips, uUSB-PA5 programmer |
| Type of development kit | with display |
| Programmers and development kits features | 16 I/O lines, audio amplifier, socket for microSD cards, speaker |
| Microcontroller | DIABLO16 |
| Kind of display used | TFT |
| Display resolution | 800x480 |
| Display features | smart |
| Screen size | 7" |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 154.1x85.9mm |