Display: TFT; 9"; 800x480; Window dimensions: 111.7x198mm; FFC/FPC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-90DCT
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-90DCT
Product downloads
Specification for Display: TFT; 9"; 800x480; Window dimensions: 111.7x198mm; FFC/FPC
| Supply voltage | 4...5.5V |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Kind of connector | FFC/FPC |
| Interface | GPIO, I2C x3, microSD, PWM, SPI x4 |
| Operating current | 784mA |
| Kit contents | 15cm 30pin FFC cable, GEN4-IB, ribbon cable with adatper 5pin, 4D-UPA, display module, 4GB microSD card |
| Type of pin configuration | 1x30 |
| Microcontroller | DIABLO16 |
| Display resolution | 800x480 |
| Screen size | 9" |
| Kind of display | graphical |
| Contrast | 500:1 |
| Window dimensions (H x W) | 111.7x198mm |
| Type of display | TFT |
| Flash memory organisation | 6x32kB |