Bridge rectifier: three-phase; module
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK 95 D 16 24105206
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SK 95 D 16 24105206
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; module
| Case | SEMITOP2 |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | wire Ø 1.5mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 560A |
| Load current | 95A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.2V |