Dev.kit: with display; OLED; 0.96"; 96x64; Display: graphical; 160°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-96G2
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-96G2
Product downloads
Specification for Dev.kit: with display; OLED; 0.96"; 96x64; Display: graphical; 160°
| Supply voltage | 4V DC, 5.5V DC |
| Interface | 1-wire, GPIO, UART |
| Kit contents | display module, documentation, 2GB microSD card, connection cable, header strips, uUSB-PA5 programmer |
| Type of development kit | with display |
| Programmers and development kits features | socket for microSD cards |
| Microcontroller | GOLDELOX |
| Kind of display used | OLED |
| Display resolution | 96x64 |
| Display features | smart, microSD card reader |
| Screen size | 0.96" |
| Contrast | 5000:1 |
| Window dimensions (H x W) | 20.1x13.4mm |
| Viewing angle | 160° |