Display: TFT; 1.3"; 240x240; Interface: GPIO,I2C-Master; 270cd/m2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-PIXXILCD-13P2-CTP-CLB-1
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-PIXXILCD-13P2-CTP-CLB
Product downloads
Specification for Display: TFT; 1.3"; 240x240; Interface: GPIO,I2C-Master; 270cd/m2
| Supply voltage | 5V |
| Operating temperature | -13...70°C |
| Kind of connector | ZIF FFC |
| Interface | GPIO, I2C - Master |
| Operating current | 105mA |
| Kit contents | 4D-UPA, adapter, display module, GEN4-IB, 30pin FFC cable, USD-4GB-I |
| Type of pin configuration | 1x15 |
| Microcontroller | PIXXI-28 |
| Display resolution | 240x240 |
| Screen size | 1.3" |
| Kind of display | graphical |
| Type of display | TFT |
| Flash memory organisation | 32kB |