Display: TFT; 2"; 176x220; Window dimensions: 31.68x39.6mm; 100mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK-PIXXILCD-20P2
Manufacturer: 4D Systems
Manufacturer code: SK-PIXXILCD-20P2
Product downloads
Specification for Display: TFT; 2"; 176x220; Window dimensions: 31.68x39.6mm; 100mA
| Supply voltage | 5V |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Kind of connector | SD, ZIF FFC |
| Interface | GPIO, I2C - Master |
| Operating current | 100mA |
| Kit contents | 4D-UPA, adapter, display module, GEN4-IB, 30pin FFC cable, microSD card, USD-4GB-I |
| Type of pin configuration | 1x15 |
| Microcontroller | PIXXI-28 |
| Display resolution | 176x220 |
| Screen size | 2" |
| Kind of display | graphical |
| Window dimensions (H x W) | 31.68x39.6mm |
| Type of display | TFT |
| Flash memory organisation | 32kB |