Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; -25÷70°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SK12BAW01
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: SK12BAW01
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; -25÷70°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at I position |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø12mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |