Diode: Schottky rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
SK12TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: SK12TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMB |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 500µA |